Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну

Обговорення змін до Конституції


***

Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні

***

План заходів з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади

***

13.11.15

    У Тернопільській ОДА працює робоча група з питань надання методичної та організаційної допомоги щодо реформування місцевого самоврядування
   Робочу групу з питань надання методичної та організаційної допомоги щодо реформування місцевого самоврядування утворено в Тернопільській обласній державній адміністрації.
    Відповідне доручення підписав голова обласної державної адміністрації Степан Барна.
   Згідно з ним,  робочій групі доручено надавати практичну консультативну допомогу з питань створення виконавчих органів об’єднаних територіальних громад, структури управління громадами, планування територій, житлово-комунального господарства, децентралізації архітектурно-будівельного контролю, бюджетного забезпечення, підготовки інвестиційних проектів, організації функціонування закладів освіти, медицини, культури, спорту, соціального захисту населення тощо.
    Головам районних державних адміністрацій  - у тижневий термін створити аналогічні робочі групи з питань надання методичної та організаційної практичної допомоги з реформування місцевого самоврядування.

***

02.10.2015

    Мінрегіон, Асоціація міст України та Рада Європи об'єднали зусилля для реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади
    Мінрегіон спільно з офісом Ради Європи та Асоціацією міст України продовжують роботу щодо підтримки функціонування регіональних офісів реформ. Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час підписання Меморандуму про співробітництво у сфері підтримки процесу об’єднання територіальних громад та створення сприятливого середовища для проведення реформи місцевого самоврядування і забезпечення широкої підтримки децентралізації влади в Україні, зокрема через сприяння діяльності офісів реформ.
   «Ми об’єднуємо зусилля для реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, формування спроможних територіальних громад в Україні та очікуємо на активізацію роботи регіональних офісів реформ», - зазначив Перший заступник Міністра.
    За його словами, Мінрегіон, Асоціація міст України та Рада Європи залучатимуть територіальні громади до процесу об’єднання відповідно до перспективних планів формування територій громад, надаватимуть методичну допомогу та консультації щодо організації роботи місцевих рад об’єднаних територіальних громад та їх виконавчих комітетів, а також популяризуватимуть процес формування спроможних громад та децентралізацію влади.
   Для реалізації цих завдань Мінрегіон, Асоціація міст України та Рада Європи спільно формуватимуть кадровий склад офісів реформ. Відповідно до умов Меморандуму, Міністерство надасть організаційну та методичну підтримку офісів і забезпечить відповідну співпрацю між обласними державними адміністраціями та офісами реформ. У свою чергу Асоціація міст України забезпечить технічну реалізацію експертно-фінансової та операційної підтримки Ради Європи працівникам офісів реформ та надасть відповідні звітні документи Програмі «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» згідно з вимогами Ради Європи. Рада Європи, відповідно, надасть експертно-фінансову та операційну підтримку працівникам офісів реформ через Асоціацію.
   «Після цього ми сподіваємося, що робота регіональних офісів реформ активізується і всі питання щодо співробітництва, об’єднання територіальних громад та регіонального розвитку вийдуть на новий рівень. Ми разом будемо впроваджувати реформи», - зауважив В’ячеслав Негода.
Довідково
     Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Всеукраїнська Асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Рада Європи 1 жовтня під час конференції «Міжмуніципальне співробітництво: моделі розвитку місцевого самоврядування» підписали Меморандум про співробітництво у сфері підтримки процесу об’єднання територіальних громад та створення сприятливого середовища для проведення реформи місцевого самоврядування і забезпечення широкої підтримки децентралізації влади в Україні, зокрема через сприяння діяльності офісів реформ.
      Меморандум набирає чинності з моменту його підписання та діє до 25 грудня 2015 року.
Зі сторони Мінрегіону Меморандум підписав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, зі сторони «Асоціації міст України» - Перший заступник Виконавчого директора Асоціації Олександр Слобожан, зі сторони Ради Європи - Голова офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі.
Меморандум має на меті формалізувати принципи співпраці між сторонами у сфері підтримки процесу об’єднання територіальних громад та створення сприятливого середовища для проведення реформи системи місцевого самоврядування і забезпечення широкої підтримки децентралізації влади в Україні, зокрема через сприяння діяльності офісів реформ.

***

15.09.2015

     Степан Барна: «Реформу децентралізації влади в Україні підтримує Європейський союз»
     Орієнтири функціонування новостворених об’єднаних територіальних громад в області обговорили під час засідання Ради регіонального розвитку, яке 15 вересня провів голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна.
     На Тернопільщині - найбільша кількість новостворених громад, які беруть участь у місцевих виборах. Як наголосив очільник області, проведення виборів в області стане прикладом для інших регіонів.
    «Децентралізація передбачає передачу основних повноважень та ресурсів на рівень органів місцевого самоврядування, а не областей, - зауважив Степан Барна. - Проекти децентралізації готовий фінансувати ЄС у випадку ефективного проведення реформи. Зокрема, Україна може отримати 90 млн євро на реалізацію даних проектів. Реформування проводиться на основі досвіду європейських країн. Це ініціатива Європейського союзу, органів центральної влади, місцевого керівництва, цю ініціативу підтримали наші краяни. Ми маємо найбільшу кількість новостворених громад в Україні, у яких відбудуться місцеві вибори – це 26 громад, де люди об’єднались добровільно та свідомо».
     Як додав заступник голови – керівник апарату ОДА Віктор Шумада, стимули для функціонування громад – значні. Це отримання 60% податку на доходи фізичних осіб, отримання громадами базової дотації, освітньої та медичної субвенцій, а також коштів із фонду регіонального розвитку на об’єкти інфраструктури.
     «Основу для формування громад поклали зміни до бюджетного кодексу, прийняті ще у 2014 році. Вже тоді Тернопіль отримав додаткові кошти на об’єкти інфраструктури – це 250 млн грн, - зазначив Віктор Шумада. – Після проведення реформи територіальній громаді залишатимуть податок на доходи фізичних осіб, , як це і відбувається у великих населених пунктах. Також підтримка на виконання функцій буде направлена у вигляді базової дотації. Відповідно до потреб громади розподілятимуть субвенції по освіті та медицині. На місцях самі визначатимуть, скільки закладів освіти та охорони здоров’я їм потрібно,  ніхто заклади закривати у примусовому порядку не буде. Також кошти виділятимуть на об’єкти інфраструктури, відтак, населені пункти будуть відроджуватись індивідуально. Загалом, до кінця року за рахунок цих коштів, а це передбачених 98 млн грн, в області планують завершити 39 проектів. Це 9 проектів в галузі освіти, 3 – в галузі охорони здоров’я, 3 – у сфері культури, 2 – у галузі соціального захисту, 1 – у галузі спорту, 4 - з енергозбереження у сфері теплопостачання (реконструкція котелень з встановленням котлів на альтернативному виді палива), 2 – паливних у закладі соціального захисту, 15 – у житлово-комунальному господарстві. Ми маємо змогу випередити зміни в країні, показавши ефективний приклад змін на місцях».

***

14.09.2015

     Обговорення законопроекту «Про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади» відбулося у Тернопільській облдержадміністрації. Інформаційний захід провели у рамках реалізації програми «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво».
     З приводу змін, що стосуються децентралізації влади, учасників заходу проконсультували заступник директора програми РАДА Едуард Рустамович та головний спеціаліст Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лідія Євтушенко. У вказаному заході взяли участь представники новостворених об’єднаних громад, органів місцевого самоврядування, науковці.
     Результатом реформи передбачається підвищення якості життя за допомогою зосередження повноважень, ресурсів та відповідальності на місцевому рівні управління. Так, усі повноваження району й міста перейдуть громаді. Представники громади вибиратимуть голову, раду громади і старост. Система для формування рад – мажоритарна, але в багатомандатних виборчих округах. Кожна область матиме 3-5 урядників, залежно від кількості повітів. Урядник чи так званий префект підпорядковуватиметься Президенту й відповідатиме за те, щоб система працювала. Він не матиме бюджету, тож, відповідно, не буде підозри щодо можливих корупційних діянь у його роботі. Кожних три роки префект змінюватиме повіт, аби забезпечити таким чином єдине правозастосування та незалежність від корупційних схем.
     До слова, участь у місцевих виборах цього року в Тернопільській області візьмуть 26 новостворених громад, які об’єднали в області майже 200 сільських рад.
     Тернопільська обласна державна адміністрація вважає за потрібне проводити просвітницько-роз’яснювальну роботу в районах області щодо сутності конституційних змін у частині децентралізації, схваленої Верховною Радою України. Детальніше про зміни щодо Конституції України інформує начальник відділу комунікацій з громадськістю Тернопільської ОДА Андрій Сисюк:
      «Децентралізація – це передача значного фінансового ресурсу територіальним громадам, а також можливість більшої відповідальності влади. За даними останніх соціологічних досліджень, 74% громадян підтримують реформу з децентралізації.
      Діюча Конституція містила положення про можливість особливого статусу для окремих міст. Ця стаття, ліквідовується. Будуть особливості місцевого самоврядування для окремих окупованих районів Донецької і Луганської областей.
     Якщо говорити про контрольно-наглядовий інститут префектів, вони не втручаються в управління територією, а лише наглядають за дотриманням Конституції та законів, а також координують процеси, пов'язані з обороною та безпекою. У префектів залишається лише право оскаржити у суді незаконне рішення місцевої ради. Призначає префектів Президент виключно і лише за поданням Уряду.
    Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України підготовлено пропозиції щодо змін до Основного Закону (Конституції) України.
    Основні зміни передбачають:
- Запровадження трьохрівневої системи адміністративно-територіального устрою України – область, район, громада з повсюдністю місцевого самоврядування;
- Передачу функцій виконавчої влади від місцевих адміністрацій виконавчим органам рад відповідного рівня;
- Розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування за принципом субсидіарності й наділення саме громад максимально широким колом повноважень;
- Чітке забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, у тому числі через їхню участь в загальнодержавних податках;
- Ліквідація державних адміністрацій і створення натомість державних представництв з тільки контрольно-наглядовими і координаційними, а не виконавчими функціями.
       Принципи децентралізації полягають у здійсненні державної влади, повсюдності та спроможності місцевого самоврядування, сталого розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
     Чітко визначено трьохрівневу систему  адміністративно-територіального устрою – три види адміністративно-територіальних одиниць: регіони, райони, громади. Також чітко вказано визначення громади. Нею являється утворена в порядку, визначеному законом, адміністративно-територіальна одиниця, що містить один або декілька населених пункти (село, селище, місто), а також прилеглі до них території.
      Утворення виконавчих органів влади районними та обласними радами і закріплено принцип субсидіарності при розмежуванні повноважень у системі органів місцевого самоврядування та їхніх виконавчих органів різних рівнів.
      Строк повноважень рад та їх голів — п’ять років. Порядок формування виконавчих органів місцевого самоврядування на районному та обласному рівнях: голови районної та обласної рад обираються відповідними радами та очолюють виконавчий комітет ради. Районна та обласна рада за поданням обраного голови формує склад виконавчого комітету ради.
   Принциповим є момент чіткої фіксації норми, що «обсяг фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування відповідає повноваженням, передбаченим Конституцією та законами». Окрім цього закріплено, що «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».
    Визначено розмежування  власних і делегованих повноважень органів місцевого самоврядування. При цьому пропонується не деталізувати в Конституції повноваження, залишивши визначення вичерпного їх переліку на рівні відповідного Закону. Зафіксовано, що «держава фінансує здійснення цих (делегованих) повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності».
    Відтепер органи місцевого самоврядування відповідальні тільки перед законом .
    Нововведенням є створення місцевих державних представництв, замість місцевих державних адміністрацій.
   Серед повноважень голів районних та обласних державних представництв —чотири сфери повноважень. Серед них: нагляд за відповідністю актів органів місцевого самоврядування Конституції та законам України, координація роботи територіальних і центральних органів виконавчої влади та координація роботи усіх органів влади на місцях в умовах надзвичайного та воєнного стану.
      Передбачено (знову ж таки з метою забезпечення балансу влад) , що «рішення голів державних представництв, що суперечать Конституції та законам України, можуть бути відповідно до закону скасовані Кабінетом Міністрів України».
      Принциповим є вилучення з повноважень Верховної Ради тих, які не є політичними і мають бути віднесені до повноважень відповідних органів виконавчої влади:
• «призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування». Натомість зафіксовано, що призначення місцевих виборів має відбуватись автоматично при виникненні правових підстав – питання не носить політичного характеру
• «утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів» - це теж не політичне питання і за своєю природою воно має бути віднесене до повноважень Кабінету Міністрів».

***

08.09.2015

      На Тернопільщині перші вибори проведуть у 26 об’єднаних громадах. Це найбільша кількість серед усіх областей
     
Анонси подій

Інформаційні послуги

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ofis_reform.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/linija5.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/knyg.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg

 

Актуальна тема

Детінізація економіки

Присвоєння почесного звання України "Мати- героїня"