Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Що таке хабар і як зрозуміти, що в тебе його вимагають


Що таке хабар і як зрозуміти,  що в тебе його вимагають

 

            Наразі термін «хабар» залишився в побутовому вживанні, у кримінальному законодавстві використовують термін «неправомірна вигода». Якщо службовець вимагає від вас, а ви обіцяєте або надаєте щось службовцю за незаконне використання ним свого владного ресурсу – це хабар. Якщо йдеться про матеріальний бік, це можуть бути гроші та майно.

Немає єдиного критерію, аби зрозуміти, що у вас вимагають хабар. Те, на що можна орієнтуватися: ви помітили свідоме затягування службовою особою вашої справи, почули фрази на кшталт «ви розумієте, як це робиться», «у нас це швидко не робиться» тощо.

Якщо прохання про внесення коштів має характеристику «добровільного», варто просто не здійснювати такі внески..

Відповідно до закону, «хабар» можуть просити лише службові особи (керівники установ, міністерств і відомств та їх підрозділів). Викладач, лікар прирівнюються до службової особи, а медсестра, до прикладу, – ні, бо не виконує організаційно-розпорядчі функції. Тоді правоохоронці можуть кваліфікувати її дії як «вимагання» за статтею 189 Кримінального кодексу.

Проте розбиратися з тим, «хабар» це чи «вимагання», мають фахівці. Навіть якщо ви сумніваєтеся в кваліфікації діяння, але впевнені в його незаконному характері – повідомляйте правоохоронців, вони розберуться.

При вимаганні неправомірної вигоди не йдеться про суми, вона може бути будь-яка. Це і переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які обіцяють, пропонують, надають або отримують без законних на те підстав.

Якщо у вас просять зробити так званий «благодійний внесок» чи «пожертву» – це внесення коштів або майна тільки за власним бажанням особи, примусити це робити її ніхто не має права.

Коли вам пропонують хабар, є два варіанти розвитку подій. Усе залежить від того, яку ви маєте мету. Якщо йдеться про те, щоб закрити ситуацію і піти далі – просто кажете «ні».

Якщо ж ви хочете, щоб людину притягнули до відповідальності, і вже розумієте, що готові співпрацювати з поліцією, варто піти іншим шляхом. Можна натякнути, що ви не проти, наприклад: «Зустрінемося наступного разу». Після цієї розмови варто йти до правоохоронців.

Також за першої потреби можна ввімкнути диктофон на телефоні або камеру. До речі, на держслужбовців не поширюється правило про те, що вони зобов’язані надати згоду на зйомку. Відтак йдете в поліцію, і у вас уже є доказова база – наприклад, запис із телефону.

Після цього варто максимально контролювати діяльність правоохоронців. Що більше контролю і тиску з боку самої особи, то більша ймовірність, що справа дійде до суду. А вже від суду залежатиме, чи притягнуть чиновника до відповідальності.

Якщо йдеться про «благодійні пожертви», встановити, що це була не пожертва, а неправомірна вигода, може лише суд. Для цього все має бути формально правильно оформлено. Наприклад, у випадку з лікарнями і пожертвами на їхній фонд йдеться про зв’язок між тим, що ці кошти йдуть не на цілі благодійного фонду, а на оплату послуг якогось лікаря. Тоді це обман, і через суд можна встановити факт, що ці дії були насправді вимаганням хабаря, а не благодійним внеском.

Дзвоніть 102 або надсилайте заяву поштою, на електронну скриньку чи несіть у відділення. Поліція зобов’язана зареєструвати будь-яке звернення про правопорушення (усне, письмове, анонімне, самостійно виявлене) в Журналі єдиного обліку, внести дані до єдиного реєстру та розпочати розслідування. Вам мають повідомити номер справи, те, хто її буде розглядати, й куди звертатися для контролю за розслідуванням.

Поліція організує оперативно-розшукові заходи (проведуть відео- та аудіозйомку, нададуть мічені купюри тощо), що буде стовідсотковим доказом вчинення злочину. Самостійно здійснити аудіо- чи відеозапис теж можна, але він не буде мати встановленої сили доказу, якщо суддя не встановить інше.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

 

Головний спеціаліст відділу

Бережанське бюро правової допомоги                                                                   Кріль М.М.

 

 

 

 
 

Анонси подій

Актуальна тема