Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Як визнати особу безвісно відсутньою?


Як визнати особу безвісно відсутньою?

Якщо людина тривалий час не з'являється за своїм місцем проживання, а її місце знаходження невідоме її можна і потрібно визнати безвісно відсутньою.

               Підстави для визнання особи безвісно відсутньою.

Підставою для визнання особи безвісно відсутньою є відсутність особи протягом року за місцем постійного проживання і відсутність відомостей про місце її перебування (наприклад, в місцях позбавлення волі). Відлік строку починається з дня отримання останніх відомостей про відсутнього.

Стаття 43 Цивільного кодексу України встановила, що в разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування. Початком річного терміну буде вважатися перше число місяця, наступного за тим, в якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року.

Причини і наслідки визнання особи безвісно відсутньою.

Поки факт відсутність особи не визнаний в установленому законом порядку, вважається, що особа здійснює свої права і обов'язки. Наприклад, забезпечує свою сім'ю (а значить, їй не потрібна допомога від держави), платить комунальні та податки і т.д.

Але якщо безвісна відсутність годувальника засвідчена у встановленому порядку, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», сім'я має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Крім цього, один з подружжя безвісно відсутнього набувають право розірвати шлюб у спрощеному порядку через органи реєстрації актів громадянського стану. А також припиняються зобов'язання, пов'язані з особистістю безвісно відсутнього, такі як: дія довіреності та договору доручення. У разі визнання особи безвісно відсутньою над його майном встановлюється опіка.

Так, відповідно до статті 44 ЦКУ, на підставі рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем її проживання описує майно та встановлює над ним опіку. Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти, приймає виконання цивільних обов'язків на її користь, погашає за рахунок її майна борги, управляє цим майном в її інтересах.

До якого суду звертатися?

Питання про визнання особи безвісно відсутньою може вирішити тільки суд шляхом подачі заяви. Підсудність таких справ визначена ст. 305 Цивільного процесуального кодексу України, а саме, таке заява подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) особи або за місцезнаходженням його майна.

Хто може звернутися?

Із заявою про визнання фізичної особи безвісно відсутньою може звернутися будь-яка особа, що перебуває з цим суб'єктом в матеріально-правових відносинах та зацікавлена ​​в зміні її правового статусу. Тобто, заява може бути поданою як членом сім'ї, так і людиною, чиї інтереси зачіплені невизначеним статусом зниклої особи, наприклад, кредитором.

Що вказати в заяві і що до неї долучити?

В заяві вказується хто пропав безвісті, за яких обставин, коли були останні відомості про місце перебування особи, хто звертається із заявою, які заходи приймалися для встановлення місцезнаходження особи. Крім цього, в заяві необхідно прописати причини важливості визнання особи безвісно відсутньою або померлою. Наприклад, для можливості вступити в повторний шлюб.

Що робити якщо людина повернулася або стало відомо його місце перебування?

У разі отримання заяви про появу фізичної особи або відомостей про її місцезнаходження суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

 

Начальник відділу

Бережанське бюро правової допомоги                                                                   Процик П.Б.

 

 
 

Анонси подій

Актуальна тема