Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Позовна давність при поділі майна подружжя - початок відліку


Позовна давність при поділі майна подружжя - початок відліку

 Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. 

Тобто, строк, у межах якого чоловік міг звернутися до суду, щоб визнати право власності на ? квартири і називається строком позовної давності.  Тому коли виникає потреба поділити спільне майно, необхідно пам’ятати, що термін подачі позовної зави обмежений. 

Тривалість позовної давності. 

Якщо особи перебувають у зареєстрованому шлюбі – позовна давність не застосовується. 

Будучи у зареєстрованому шлюбі кожен із подружжя може вимагати поділити спільне майно у будь-який час. Позовна давність до таких вимог не застосовується. 

Зовсім інше правило поширюється на осіб, шлюб між якими розірвано. 

Законом установлена позовна давність у три роки для осіб, які розлучилися. 

Початок позовної давності. 

Позовна давність обчислюється від дня, коли особа

- дізналася або

-  могла дізнатися про порушення свого права власності. 

І ці дві обставини повністю незалежні одна від одної.  Дехто вважає, що строк позовної давності починає відраховуватися від дати розірвання шлюбу. Певний час такої позиції дотримувалися і деякі суди. Проте суди вищих інстанцій виправили цю помилку. 

При поділі спільного майна подружжя строк позовної давності відраховується НЕ з дати розірвання шлюбу, А з моменту, коли позивач дізнався або міг дізнатися про порушення свого права на таке майно. 

Що таке «порушення права»? - Це момент, коли між колишніми чоловіком і дружиною виникає спір стосовно цього майна. 

Наслідки спливу позовної давності 

Закінчення строку позовної давності є підставою для відмови в задоволенні позову. 

У той же час, навіть, якщо 3-річний строк позовної давності минув, позивач все одно має право звернутися до суду і суд розгляне його позов. 

Суд самостійно не застосовує позовну давність, а тільки якщо про це просить відповідач. 

Суд може застосувати позовну давність тільки за заявою відповідача. Якщо відповідач протягом розгляду справи не попросить про це, то суд може розглянути справу і поділити майно, навіть коли строк давності вже давно пропущений. 

Зупинення та поновлення позовної давності 

Навіть якщо відповідач і заявить про пропуск позовної давності, то це ще не гарантує, що суд відмовить у позові.

Законодавство передбачає декілька підстав, коли перебіг строку позовної давності зупиняється, а також коли позовна давність переривається.

Також, позивач може обґрунтувати перед судом поважність причин пропуску позовної давності. 

Якщо суд визнає поважними причини пропуску позовної давності, то він може поділити майно подружжя і після спливу цих строків. 

ОТЖЕ, у будь-якому випадку не варто затягувати з питанням поділу майна після розлучення. Чим більше часу пройде, тим менше шансів поділити це майно.

Якщо подружні стосунки не склалися, потрібно вирішувати питання поділу майна одночасно з розірванням шлюбу і краще це робити з підтримкою сімейного адвоката. 

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

 

Начальник відділу

Бережанське бюро правової допомоги                                                                   Процик П.Б.

 

 
 

Анонси подій

Актуальна тема