Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Змінилося законодавство про працю: як внести зміни до колективного договору


Змінилося законодавство про працю: як внести зміни до

колективного договору

 

З 01 січня 2017 року  змінилися правила оплати праці. Також оновлено структуру мінімальної заробітної плати та методи її обрахунку. Тож тепер у колективних договорах бюджетних установ, прийнятих у попередніх роках, норми не відповідають законодавству. Як наслідок, потрібні зміни до колективних договорів. Передусім нагадаємо, чому виникла потреба внести зміни до колективного договору 2017 року. З перших днів січня 2017 року запрацювали нові норми законодавства про працю, що регулюють безпосередньо оплату праці працівників. Про це багато говорили, і кожен бухгалтер давно в курсі усіх «мінзарплатних нововведень». Та, мабуть, варто узагальнити найголовніші.

Змінилося не лише визначення поняття «мінімальна заробітна плата», що важливіше — змінилася її структура. Окрім цього, законотворці знову згадали про доплату до мінімальної зарплати і зобов’язали роботодавців виплачувати її тим працівникам, які повністю відпрацювали норму робочого часу, але зарплата яких до 3200 грн. не дотягує. Змінилися і норми, які регулюють встановлення посадових окладів працівникам. Мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) «прив’язали» до прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. І наголосили, що він не може бути меншим за цей показник (тож у 2017-му він недарма дорівнює 1600 грн.).

А оскільки нових правил з оплати праці працівників чимало, зміни та доповнення до колективного договору просилися самі собою. Та й закон вимагає, аби у колективних договорах обов’язково були прописані норми законодавства про працю, якщо в законодавчих актах передбачено їх закріплення у колективному договорі. А щоб керівники бюджетних установ про це не забули, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який і став причиною окреслених кардинальних змін в оплаті праці, їм про внесення змін до колективних договорів 2017 року прямо нагадав: «Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством» до 31. 03. 2017 року.

Порядок внесення змін до колективного договору обумовлює Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII.

По-перше, зміни і доповнення до колективного договору можна вносити: протягом строку його дії; тільки за взаємною згодою сторін; у порядку, визначеному колективним договором.

По-друге, зміни у колективному договорі є обов’язковими, якщо змінилося законодавство або колективні угоди вищого рівня, чинність яких поширюється на суб’єктів сторін колективного договору.

Під час внесення змін до колективного договору слід відобразити основні нововведення в оплаті праці, що діють із 1 січня 2017 року.

1. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) має бути встановлений у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

2. Слід змінити положення, що визначає співвідношення оплати праці працівників до мінімальної заробітної плати, на співвідношення оплати праці працівників до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня відповідного календарного року.

3.  До колективного договору слід додати норму про встановлення доплати до рівня мінімальної заробітної плати, якщо нарахована заробітна плата за повністю виконану місячну (годинну) норму праці є нижчою, ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати.

Також слід визначити виплати, які включаються до зарплати працівників для забезпечення її мінімального розміру. Не забувайте, що до колективних договорів заборонено вносити норми, які погіршують порівняно із законодавством становище працівників. Вони вважаються недійсними.

Оформлені в письмовому вигляді зміни у трьох примірниках потрібно подати на повідомну реєстрацію. Адже всі зміни до колективного договору мають бути зареєстровані в установленому порядку.

Колективний договір та зміни до нього набирають чинності з дня їх підписання або з дня, визначеного сторонами колективного договору,  коли зміни своєчасно не внесені в колективний договір, установа має обов’язково дотримувати  норм і гарантій, встановлених законодавством.

Зокрема, стосовно нарахування працівникам:

1) заробітної плати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці у розмірі, не меншому ніж мінімальна заробітна плата;

2) доплати до рівня мінімальної зарплати, якщо нарахована заробітна плата є нижчою, ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати.

 

 

Начальник  управління

соціального захисту населення

районної державної адміністрації                                                   І.В.СОЛОМКО

 
 

Анонси подій

Актуальна тема