Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Агропромисловий комплексБюджетні програми держпідтримки на 2018 рік

Щороку в законі про держбюджет визначаються види державних цільових програм на підтримку підприємств АПК та суми витрат на них.

Розподіл видатків держбюджету на 2018 рік, у тому числі для фінансування таких цільових програм, наведено в додатках 3 та 4 до Закону від 07.12.17 р. № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (далі – Закон № 2246).

Так, усього у держбюджеті-2018 на фінансування витрат Міністерства аграрної політики, у тому числі витрат на держпідтримку сільгосптоваровиробників, передбачено більше 14,1 млрд грн. Для порівняння: торік на ці потреби було виділено майже 9,5 млн грн. Причому, як і в минулі роки, підтримка може надаватся як на безповоротній, так і на поворотній (надання кредитів) основі.

Наведемо у таблиці основні програми державної підтримки підприємств АПК, а також суми витрат на них, передбачені Законом № 2246.                                                    (тис. грн.)

Код програми

Види державних програм підтримки підприємств АПК

Сума витрат

2018 рік

2017 рік
(для порівняння)

1

2

3

4

Підтримка на безповоротній основі

2801030

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів

66 000

300 000

2801180

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі

5 000

60 000

2801230

Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств

1 000 000

2801350

Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і догляд за ними

300 000

75 000

2801540

Державна підтримка тваринництва

4 000 000

170 000

2801580

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників

945 000

4 774 300

Усього

6 316 000

5 379 300

Підтримка на поворотній основі

2801460

Надання кредитів фермерським господарствам

43 100

65 000

2801490

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі на умовах фінансового лізингу

3 818,40

3 818,40

Як бачимо, у цілому на підтримку агропідприємств у 2018 році виділено трохи більше коштів, ніж у минулому. Але пріоритетні напрями фінансування змінилися. Так, у поточному році планується більше підтримувати фермерські господарства (далі – ФГ) і тваринництво.

До кожної бюджетної програми держпідтримки Кабмін (іноді Мінагрополітики) затверджує порядки надання, отримання та використання бюджетних коштів. У них же наводиться і перелік умов, у разі дотримання яких сільгосптоваровиробники можуть отримати державну допомогу.

Загальними умовами майже всіх програм є те, що на допомогу від держави не можуть розраховувати сільгоспвиробники:

які мають заборгованість зі сплати податків та зборів;

·                     яких визнано банкрутами чи щодо яких порушено справу про банкрутство;

·                     які перебувають у стадії ліквідації;

·                     у яких раніше було виявлено факти незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних коштів.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Міністерство розподіляє кошти між розпорядниками нижчого рівня: зазвичай це головні управління (департаменти) агропромислового розвитку облдержадміністрацій.

Для надання фінансової підтримки при таких управліннях (департаментах) створюють спеціальні комісії, які приймають та розглядають заяви та інші документи від суб’єктів господарювання (далі – СГ) – потенційних отримувачів бюджетних коштів. До складу таких комісій входять представники вищих управлінь агропромислового розвитку, фінансових органів, інших організацій залежно від виду бюджетної програми. Конкретні умови та вимоги до надання держпідтримки встановлюються відповідними нормативними актами КМУ та Мінагрополітики (такі документи ми назвемо нижче).

А зараз розглянемо докладніше кожну з наведених у таблиці бюджетних програм.

 

Фінансова підтримка заходів в АПК шляхом здешевлення кредитів

Ця програма полягає у наданні суб’єктам господарювання АПК (сільгосптоваровиробникам) коштів на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами. Порядок використання коштів за програмою здешевлення кредитів затверджено постановою КМУ від 25.04.15 р. № 300 (далі – Порядок № 300).

Як видно з таблиці, у поточному році витрати на цю програму скоротилися майже у 5 разів. Кошти на здешевлення кредитів мають право отримувати на конкурсних засадах згідно з укладеними кредитними договорами суб’єкти господарювання АПК – юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності та фізичні особи – підприємці.

Як правило, щороку Кабмін вносить зміни до Порядку № 300, якими визначає конкретні умови отримання коштів за програмою здешевлення кредитів у поточному році.

 

Фінансова підтримка заходів в АПК

Порядок використання коштів держбюджету та конкретні напрями їх витрачання за цією програмою затверджені постановою КМУ від 13.02.12 р. № 104. Ця програма спрямована на збільшення обсягів виробництва сільгосппродукції, підвищення продуктивності в сільському господарстві, сприяння розвитку аграрного ринку та забезпечення продовольчої безпеки.

Перелік конкретних напрямів використання бюджетних коштів за цією програмою наведено у п. 3 Порядку № 104. До нього, зокрема, увійшли:

·                     селекція в рослинництві та тваринництві;

·                     часткова компенсація вартості складної сільгосптехніки вітчизняного виробництва;

·                     часткове відшкодування СГ вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств із виробництва комбікормів;

·                     фінансування заходів із захисту, відтворення та підвищення родючості ґрунтів;

·                     підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

·                     часткове відшкодування вартості будівництва нових тепличних комплексів;

·                     виплата субсидії на гектар посівів;

·                     державна підтримка сільгосптоваровиробників шляхом здешевлення страхових платежів (премій).

 

Фінансова підтримка розвитку ФГ

У 2018 році із держбюджету виділено доволі значну суму на підтримку ФГ. До речі, у минулому році зовсім не було передбачено коштів для надання безповоротної фіндопомоги фермерам (кошти надавалися тільки на поворотній основі).

Порядок використання коштів держбюджету для надання підтримки ФГ затверджено постановою КМУ від 25.08.04 р. № 1102. Цим документом передбачено підтримку фермерів як на поворотній, так і на безповоротній основі. Розпорядником призначених фермерам бюджетних коштів є Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Право на отримання коштів на безповоротній основі мають тільки:

·                     новостворені ФГ у період становлення (перші три роки після їх держреєстрації, а в трудонедостатніх населених пунктах – п’ять років);

·                     ФГ із відокремленими фермерськими садибами;

·                     ФГ, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах та на поліських територіях.

Отримати кошти з бюджету на поворотній основі (кредит) у розмірі не більше 500 тис. грн. можуть як вищевказані ФГ, так і інші господарства.

 

Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників

Держдопомога за цією програмою призначена для СГ, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, для компенсації здійснених ними у поточному бюджетному році витрат. Порядок використання коштів держбюджету за цією програмою затверджено постановою КМУ від 15.07.05 р. № 587 (далі – Порядок № 587).

Перелік витрат, які можуть бути компенсовані за рахунок бюджетних коштів, міститься у п. 5 Порядку № 587. Зокрема, це витрати:

·                     на проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення (проектні роботи, підготовка ґрунту та посадка, догляд за насадженнями, спорудження шпалери, установлення систем краплинного зрошення) та придбання матеріалів, необхідних для виконання таких робіт;

·                     придбання саджанців, використаних для ремонту молодих насаджень, які постраждали від несприятливих погодних умов;

·                     догляд за продуктивними насадженнями хмелю;

·                     будівництво водонакопичувальних басейнів для забезпечення безперебійного водопостачання мереж краплинного зрошення;

·                     розкорчування площ непродуктивних багаторічних насаджень;

·                     будівництво холодильників із регульованим газовим середовищем та ємністю від 500 т для зберігання столових сортів винограду та плодів власного виробництва;

·                     будівництво розсадницькими господарствами лабораторних комплексів для виробництва безвірусного садивного матеріалу та камер швидкого заморожування плодів та ягід виробниками такої продукції;

·                     придбання механізмів і техніки (у т. ч. імпортного виробництва, яка не виробляється в Україні) для проведення технологічних операцій у виноградарстві, садівництві та хмелярстві, а також нового обладнання для сублімаційного висушування фруктів.

 

Державна підтримка тваринництва

Порядок використання коштів за програмою підтримки галузі тваринництва затверджено постановою КМУ від 28.10.15 р. № 884. Право на отримання коштів за цією програмою мають СГ – юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності.

Бюджетні кошти спрямовуються з метою розвитку галузі тваринництва та підвищення її ефективності СГ АПК для часткового відшкодування:

·                     вартості закуплених для подальшого відтворення телиць, нетелей, корів вітчизняного походження та племінних телиць, нетелей, корів молочного, молочно-м’ясного і м’ясного напрямів продуктивності, племінних свинок та кнурців, племінних вівцематок, баранів, ярок;

·                     відсоткової ставки за банківськими кредитами, залученими у національній валюті, для покриття витрат, пов’язаних із закупівлею молодняку сільгосптварин, обладнання для тваринницьких ферм і комплексів;

·                     вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів та утворених на кооперативних засадах м’ясопереробних підприємств.

 

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників

Під цю програму підпадає бюджетна дотація для розвитку сільгосптоваровиробників та стимулювання виробництва сільгосппродукції, що встановлена ст. 161 Закону від 24.06.04 р. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України». У 2018 році на цю програму виділено 945 млн грн., що майже у 5 разів менше, ніж у 2017-му.

До речі, торік ця програма включала також часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників у 2017 році, затвердженого постановою КМУ від 08.02.17 р. № 77).

 

Фінансова підтримка заходів в АПК на умовах фінлізингу

Кошти за цією програмою виділяють на поворотній основі. Порядок отримання коштів затверджено постановою КМУ від 28.07.10 р. № 648. Ця програма спрямована на забезпечення СГ племінними нетелями та коровами, а також вітчизняною сільськогосподарською технікою та обладнанням.Дивіться також

 

Анонси подій

Актуальна тема